Wybielanie zębów. Na czym polega i czy boli?

 

Wybielanie zębów

Biały uśmiech to marzenie wielu osób, niestety jednak nie każdy może cieszyć się tak pięknymi zębami. Naturalnie kość może przyjmować różne odcienie, także żółte i kremowe i nawet pomimo odpowiedniej diety oraz higieny, zęby nie będą śnieżnobiałe. Na szczęście jednak istnieją sposoby, dzięki którym wygląd uśmiechu może się poprawić. Na czym polega wybielanie zębów i jakie efekty można dzięki temu zabiegowi osiągnąć?
Nawigacja:

Wybielenie zębów a naturalny kolor szkliwa

Jak zostało powiedziane, nie wszyscy mogą mieć ten sam kolor zębów. Odcień zależy od tego, co zostało zakodowane w genach. Jedni kość mają białą, inni nieco bardziej żółtą i u tych osób, mimo dbania o higienę, nie da się osiągnąć idealnie białego uśmiechu. Dodatkową kwestią jest również pojawianie się przebarwień, które mają różne przyczyny.

Dlaczego pojawiają się przebarwienia?

Zmiana koloru zębów może nastąpić z kilku powodów. Najczęściej są to:

 • przyjmowanie leków, w szczególności antybiotyków oraz leków przeciwtrądzikowych,
 • starzenie się,
 • niewłaściwa dieta,
 • palenie tytoniu,
 • próchnica,
 • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Pokarmy, które mogą powodować pojawianie się przebarwień na zębach:

 • czarna herbata,
 • kawa,
 • coca-cola,
 • czerwone wino.

By zapobiec powstawaniu przebarwień, warto po każdym posiłku wyszczotkować zęby.

Na czym polega wybielanie zębów?

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od przyczyn nieestetycznego koloru zębów, można sprawić, że staną się białe. Wszystko dzięki wybielaniu zębów, czyli zabiegowi, który polega na rozjaśnieniu naturalnej barwy zębów, najczęściej o kilka tonów. Efekt finalny jest zatem zależny od wyjściowego odcienia.

Na czym taki zabieg polega i jak się go wykonuje?

Najbardziej popularną metodą wybielania zębów jest stosowanie specjalistycznego żelu wybielającego, który może być stosowany przez dentystów lub, w mniejszym stężeniu, w postaci pasków wybielających lub past. Żel taki wnika w głąb zęba, dokonując zmiany w cząsteczkach pigmentu – barwnika. Dzięki temu możliwe jest rozjaśnienie zębów o nawet kilka tonów. Co ważne, substancje stosowane do wybielania zębów są zupełnie bezpieczne dla szkliwa, nie powodują jego uszkodzeń oraz nie niszczą zębów.

Zanim jednak wybielanie zębów będzie mogło zostać przeprowadzone, niezbędne jest wykonanie czyszczenia zębów u stomatologa. Czyszczenie takie polega na usunięciu kamienia nazębnego. Już ten zabieg pozwala na rozjaśnienie barwy zębów, jednak bez ingerencji w jego naturalny kolor.

O czym może świadczyć ból zębów po wybielaniu?

Zabieg wybielania zębów jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje uszkodzeń szkliwa. Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób może pojawić się ból zębów po wybielaniu. Najczęściej związane jest to ze zwiększoną wrażliwością zębów na wysokie i niskie temperatury, zatem osoby o wrażliwym uzębieniu powinny podchodzić do kwestii wybielania ostrożnie. Możliwe jest również wystąpienie podrażnień, które szybko mijają.

Źródła:
 1. Wpływ nowoczesnych środków wybielających na mikrostrukturę szkliwa i zębiny w świetle piśmiennictwa, Mielczarek A, Kwiatkowska A., Strużycka I., Stomatologia Współczesna, 2003, 10, suplement 2, 31–35
 2. Tooth Whitening: An Evidence-Based Perspective, Jorge Perdigão, Springer, 2016, ISBN: 3319388495, 9783319388496

Dodaj komentarz