Paski do wybielania zębów – działanie i produkty

 

Paski do wybielania zębów

Odkąd ludzie zaczęli przykładać coraz większą wagę do bieli swojego uśmiechu, powstało mnóstwo nowych, skutecznych metod na wybielenie zębów. Jednym z nich, przeznaczonym do stosowania w domu, są wybielające paski na zęby. Ich skuteczność opiera się na nieco innym mechanizmie działania, niż skuteczność pasty wybielającej. Paski do wybielania zębów są łatwo dostępne, ich stosowanie nie wymaga wielu wyrzeczeń i czasu, a efekty mogą być bardzo zadowalające. Dlatego wiele osób decyduje się na nie zamiast pas ścierających czy profesjonalnych, często bardzo kosztownych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Jak działają wybielające paski do zębów i czy warto w nie zainwestować?
Nawigacja:

Działanie pasków do wybielania zębów

Paski do wybielania zębów są nasączone specjalnym żelem, takim, jakiego do wybielania zębów używają dentyści. Substancją czynną w paskach najczęściej jest nadtlenek wodoru – bezpieczny i skuteczny we właściwych proporcjach. Paski nakleja się na zęby dwa razy na dobę, przez tydzień lub dwa. Pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszym zastosowaniu. Ostatecznym efektem stosowania pasków powinno być wybielenie zębów o dwa lub trzy tony. To często bardzo duża, widoczna różnica – a można ją osiągnąć szybciej, niż przy zastosowaniu pasty ścierającej.

Wybielanie zębów – paski i ich odpowiednia aplikacja

Powodujące wybielenie zębów paski działają tylko tam, gdzie stykają się z powierzchnią zębów. Dlatego tak ważna jest ich precyzyjna aplikacja i dokładne dociskanie do boków zęba. Źle, w pośpiechu lub niestarannie przyklejone paski powodują wybielenie części zęba, co w efekcie będzie wyglądało bardzo nieestetycznie. Paski należy nakładać na zęby dwa razy dziennie, każdorazowo na pół godziny (niekiedy czas ten można wydłużać do godziny).

Przed pierwszym zastosowaniem pasków warto skonsultować się ze stomatologiem i spytać, czy nie istnieją przeciwwskazania. Takim argumentem “przeciwko” mogą być na przykład wrażliwe dziąsła lub zastosowanie w zębach wypełnień niepodatnych na działanie substancji, którą nasączono paski. Taka konsultacja pozwoli uniknąć pogorszenia stanu zębów, ale i nierównego efektu wybielenia.

Gdzie kupić wybielające paski do zębów?

Kupienie pasków do wybielania zębów nie jest dziś problemem, jednak warto zwrócić uwagę na ich źródło. Pochodzące z niepewnego źródła mogą nie tylko nie zadziałać, ale też podrażnić dziąsła i uszkodzić szkliwo. Lepiej więc nie kupować ich na Allegro czy z innych niepewnych źródeł internetowych. Gdzie kupić paski wybielające? Bezpiecznym, pewnym źródłem są apteki, ale też strony internetowe producentów, na których gwarantują oni oryginalny, bezpieczny produkt. Paski do zębów mogą znacząco poprawić wygląd i odcień szkliwa, jednak nie warto na nich za wszelką cenę oszczędzać.

Odpowiedzmy więc na pytanie – paski na zęby czy pasta?

Wśród domowych sposobów prym wiodą zdecydowanie specjalne pasty i powodujące wybielenie zębów paski. Przewaga pasków nad pastami polega na tym, że nie działają one ściernie. Ich używanie nie grozi więc porysowaniem szkliwa i osłabieniem go. Choć to past nie poleca się osobom z nadwrażliwością, paski wybielające zęby również mogą podrażnić wrażliwe dziąsła. Jeśli trzymanie pasków na zębach przez pół godziny lub godzinę stwarza dyskomfort, można również wybrać paski do wybielania zębów do naklejania na pięć minut.

Źródła:
  1. Ankietowa ocena wiedzy nastolatków o podstawach stomatologii, Marta Miernik, Agnieszka Paszkiewicz, Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu https://www.dbc.wroc.pl/Content/3119/11-mier.pdf
  2. Tooth whitening today, David C. SarrettThe Journal of the American Dental Association, Volume 133, Issue 11, November 2002, Pages 1535-1538, Elsevier

Dodaj komentarz