Żółte zęby – dlaczego mają taki odcień?

 

Żółte zęby - dlaczego mają taki odcień?

Przebarwienia, oraz żółte zęby pojawiają się właściwie u wszystkich, chodź u niektórych ten problem uwidacznia się w większym stopniu. Można mieć bardziej żółtą barwę zębów już od dzieciństwa czy nabyć ją z wiekiem. Ale wbrew pozorom istnieją też inne czynniki, które powodują zmianę koloru zębów. Aby zadbać o estetyczny wygląd uśmiechu warto dowiedzieć się dlaczego zęby żółkną oraz czy możemy mieć wpływ na kolor zębów.

Nawigacja:

Skąd się biorą przebarwienia na żółtych zębach

To skąd się biorą zęby z żółtym zabarwieniem ma ścisły związek z dietą i stylem życia.  Żółte zęby są najczęściej spowodowane piciem nadmiernej ilości kawy i herbaty, jak również popularnych kolorowych napojów, jedzeniem produktów z barwnikami (w tym słodyczy) i paleniem papierosów. Na wygląd zębów również szkodliwie działa częste picie soków, na przykład pomarańczowego, co może powodować tak zwaną kwasową erozję szkliwa. Osoby, które chcą cieszyć się białym uśmiechem powinny też jak najbardziej ograniczyć picie czerwonego wina. Niektóre antybiotyki przyjmowane w dzieciństwie również mogą powodować trudności z utrzymaniem białych i zdrowych zębów. Właśnie dlatego należy je przyjmować jedynie w razie konieczności.

Negatywny wpływ na wygląd zębów ma oczywiście niewłaściwa higiena jamy ustnej, jak i stosowanie nieodpowiedniej pasty do zębów. Trzeba pamiętać, że jeżeli osad wniknie w głąb zęba i w szczeliny, do których trudno jest dotrzeć, to trudno będzie usunąć przebarwienia. Należy też wziąć pod uwagę, że u niektórych zęby są bardziej żółte z natury – jest to naturalny odcień kości. Takie osoby w szczególności muszą dbać o zęby, gdyż u nich zażółcenie zębów będzie bardziej widoczne.


Dlaczego zęby żółkną zależnie od postępu naszego wieku?

Wraz z wiekiem zęby zaczynają zmieniać swój wygląd. Podobnie jak skóra, również zęby się starzeją. Nie są już tak, białe jak w dzieciństwie i nie mamy na to wpływu. Jednak stosowanie specjalnych past i higiena pomaga utrzymać zęby w lepszej kondycji i sprawia, że zęby żółkną znacznie wolniej. Ponadto, po nieznacznym przekroczeniu około 60-roku życia warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów, jeśli zęby w wyniku starzenia już znacznie zmieniły barwę.

Od czego żółkną zęby i co jeść, aby tego uniknąć?

Liczne produkty spożywcze niekorzystnie wpływają na wygląd zębów, jednak istnieją też pokarmy, które pomagają w utrzymaniu perłowej barwy szkliwa. Efekt naturalnego szczotkowania zębów dają owoce i warzywa zawierają dużo błonnika – jabłka, gruszki, seler, marchew, kalafior. Neutralizować nadmiar kwasów przebarwiających zęby możemy dbając o to, aby w codziennej diecie znalazły się żółte sery. Wydawać by się mogło, że żółte sery będą szkodzić wyglądowi zębów, jednak w rzeczywistości ich spożywanie jest bardzo korzystne, gdyż stymulują wytwarzanie śliny, co przyczynia się do ochrony zębów i zawierają wapń i fosfor, dzięki czemu sprzyjają remineralizacji szkliwa. Ponadto, warto sięgnąć po zieloną żywność – sałatę, szpinak, brokuły – te produkty zawierają substancje, które chronią zęby przed przebarwieniami.

Źródła:
  1. Wpływ palenia tytoniu na stan jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa, Kusa-Podkańska M., Wysokińska-Miszczuk J., TPS 2005, 3, 9, 86–88.
  2. Mind Your Diet: The Psychology Behind Sticking to Any Diet, Melinda Blackman, Xlibris Corporation, 2008, ISBN: 1462842577, 9781462842575

Dodaj komentarz