Laserowe wybielanie zębów i inne metody na szkliwo

 

Laserowe wybielanie zębów

Przebarwienia powstałe na skutek picia kawy i herbaty, naturalny odcień szkliwa, przyjmowane leki – to wszystko może sprawić, że zęby staną się ciemniejsze, niż byśmy tego chcieli. Na szczęście istnieją liczne metody wybielania zębów. Rozwiązania są bardzo różnorodne, od domowych aż po profesjonalne – jest z czego wybierać, można też wypróbować mniej inwazyjne, by z czasem przejść do silniej działających. Jak skutecznie wybielić zęby i na którą metodę się zdecydować?
Nawigacja:

Nie tylko laser wybielający zęby jest skuteczną metodą na skuteczne przywrócenie naturalnego koloru szkliwa

Wiele osób, szukając sposobu na bezpieczne wybielanie zębów, stawia w pierwszej kolejności na naturalne, domowe sposoby. Sok z cytryny, soda oczyszczona czy sól nie brzmią groźnie, a dają nadzieję na zadowalający efekt, szczególnie jeśli odcień szkliwa nie jest mocno zmieniony. Domowe, obiecujące wybielanie zębów metody niestety nie zawsze są skuteczne, co więcej, bywają niebezpieczne – mogą podrażniać dziąsła, a także ścierać szkliwo, narażając je na uszkodzenia i większą podatność na przebarwienia.

Domowe sposoby na wybielenie zębów pastami i paskami

Najlepsza metoda wybielania zębów w domu to użycie gotowych specyfików – past wybielających i pasków nakładanych na zęby. Pasty posiadają w składzie specjalne drobinki ścierające przebarwione szkliwo i osad nazębny. Można stosować je bez obaw o kondycję zębów, z pewnością im nie zaszkodzą. Choć trzeba pamiętać, że mogą być niekomfortowe w użyciu dla osób z nadwrażliwością dziąseł. Z kolei paski nakleja się na zęby raz lub dwa razy dziennie na półgodziny.

Jak szybko wybielić zęby zmieniając swoją dietę?

Dołączyć do tych zabiegów “białą dietę”, czyli dietę wykluczającą wszelkie barwiące napoje i potrawy, takie jak kawy, herbaty, wina, buraczki. Najlepsze wybielanie zębów uzyskuje się połączeniem odpowiedniej diety z metodami wybielającymi.

Profesjonalne wybielanie zębów u profesjonalnego stomatologa

Jedyną dobrą odpowiedzią na pytanie, jak wybielić zęby w jeden dzień, są profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologa. Można zdecydować się na wiele skutecznych i bezpiecznych metod, a wśród nich najpopularniejsze są:

1. Nakładkowy zestaw do wybielania zębów

Tzw. wybielanie zębów metodą nakładkową. To bardzo skuteczna metoda, która polega na wykonaniu specjalnych nakładek odpowiadających kształtowi uzębienia, które pacjent samodzielnie wypełnia żelem wybielającym o indywidualnie dobranym stężeniu i nosi przez około 4 godziny na dobę, w okresie 2 – 4 tygodni. Wybielanie metodą nakładkową jest tańsze, niż zastosowanie szybszego lasera. Zestaw wybielający zęby stosuje się w domu, nie odwiedzając stomatologa co kilka dni.

2. Wybielanie zębów lampą Beyond


Laserowe wybielanie zębów to zabieg, który jest dość kosztowny i w całości wykonywany w gabinecie. Wykonuje się go niekiedy z użyciem specjalnej lampy – to tak zwane wybielanie zębów Beyond. Stomatolog zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem, a następnie nakłada na zęby żel wybielający i naświetla je laserem. Wybielanie laserowe zębów trwa kilkadziesiąt minut, ale zwykle zamyka się w jednej sesji. To dziś najlepsza metoda wybielania zębów, pozwalająca uzyskać odcień jaśniejszy nawet o kilka tonów. Jej wadą jest wysoka cena, niedostępna dla wielu osób. Wybielanie zębów laserem można jednak potraktować jako inwestycję w siebie. Zwłaszcza, gdy inne, stosowane wcześniej metody nie pomogły uzyskać upragnionego efektu śnieżnobiałego uśmiechu.

Źródła:
  1. Contemporary Esthetic Dentistry – E-Book, George A. Freedman, Elsevier Health Sciences, 2011, ISBN: 0323088236, 9780323088237
  2. Stomatologia Estetyczna, Schmidseder Josef, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2003, ISBN: 83-89309-16-5

Dodaj komentarz