Najlepsza pasta wybielająca zęby. 4 czynniki wpływające na wybór

 

Najlepsza pasta wybielająca zęby

Pasta do wybielania zębów stanowi najczęstszy wybór w kategorii stosowanych w domu środków wybielających. Przemawia za nią co najmniej kilka argumentów. Wybielanie zębów pastą jest łatwe, bezpieczne, nie zajmuje wiele czasu (łączy się po prostu z myciem). W dodatku może przynieść pewien zadowalający efekt, szczególnie, gdy winowajcą nieładnego koloru zębów jest osad. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za pastą, jak wybrać tę najlepszą i kto nie powinien jej stosować?
Nawigacja:

Na czym polega działanie pasty wybielającej zęby?

Tajemnica wybielającego działania past do zębów tkwi w ich wysokim wskaźniku ścieralności. Pasta do zębów wybielająca doskonale nadaje się do codziennej higieny jamy ustnej. Nie traci swoich właściwości myjących, jednak oprócz nich wykazuje także właściwości ścierające. Aby zapewnić satysfakcjonujący efekt, pasta wybielająca do zębów powinna być używana codziennie przez około miesiąc. Warto w tym czasie monitorować stan wybielenia i w odpowiednim momencie zrezygnować z pasty, by za jakiś czas znów zacząć jej używać. Efekt osiągnięty za pomocą pasty można łatwo zniweczyć paląc tytoń, pijąc kawę lub dużo czerwonego wina. Dlatego najlepiej będzie, jeśli pasta wybielająca zęby zostanie połączona z tak zwaną “białą dietą” i rzuceniem nałogu tytoniowego.

Pasta do zębów wybielająca – czym kierować się przy wyborze?

Wybierając dla siebie pastę do wybielania zębów, dobrze jest kierować się kilkoma kryteriami.

  1. Stopień ścieralności (RDA). Pasta wybielająca do zębów ma wyższy wskaźnik RDA niż zwykłe pasty. Warto jednak kierować się rozsądną zasadą, która mówi, że RDA 200 to górna granica. Mocniej ścierające pasty mogą już uszkadzać szkliwo. Dobra pasta wybielająca powinna działać, ale pod żadnym pozorem nie może niszczyć zębów.
  2. Stopień wrażliwości zębów. Tutaj wskazane jest decydowanie się na pasty z RDA o wartości nie wyższej, niż 100. Osoby o wrażliwych zębach nie powinny korzystać z mocno ścierających past.
  3. Rada stomatologa. Kto lepiej zna zęby i dziąsła swojego pacjenta, niż stomatolog? Warto spytać o radę, lekarz z pewnością pomoże wybrać odpowiedni produkt.
  4. Rada farmaceuty. Najlepsza pasta wybielająca zęby to z pewnością nie ta z drogerii. Lepiej szukać jej w aptece, gdzie dodatkowo doświadczeni, kompetentni farmaceuci pomogą w podjęciu decyzji.

Wybielająca pasta do zębów – kto nie powinien jej używać?

Dobra pasta wybielająca może zapewnić naprawdę satysfakcjonujący efekt. Niestety, taki sposób wybielania zębów nie jest dobry dla każdego. Stosowanie mocno ścierających past powinny przemyśleć szczególnie osoby o nadwrażliwych zębach, odsłoniętych szyjkach lub skłonności do nawracających zapaleń dziąseł. Nawet najlepsza pasta do wybielania zębów, o najbezpieczniejszym składzie, może wywołać podrażnienia i pogorszyć stan jamy ustnej. Osoby o wrażliwych zębach mogą zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest enzymatyczna pasta łagodnie rozpuszczająca osad nazębny, a następnie pasta wybielająca o współczynniku RDA nie wyższym, niż 40 – 50. Choć trzeba będzie dłużej poczekać na efekty, nie ma tu tak wysokiego ryzyka podrażnienia dziąseł.

Nie powinno się też nigdy stosować past mocno ścierających codziennie lub dłużej, niż przez tydzień. Takie informacje powinny znajdować się na opakowaniu lub ulotce produktu.

Źródła:
  1. Toothpastes Monographs in Oral Science, C. van Loveren, Karger Medical and Scientific Publishers, 2013, ISBN: 3318022071, 9783318022070
  2. Wpływ nowoczesnych środków wybielających na mikrostruk− turę szkliwa i zębiny w świetle piśmiennictwa, Mileczarek A., Kwiatkowska A., Strużycka I., Stomatologia Współczesna, 2003, 10, suplement 2, 31–35.

Dodaj komentarz