Najlepsze pasty wybielające zęby. Jak wybrać?

 

Najlepsze pasty wybielające zęby

Producenci past do zębów wymyślają coraz nowsze produkty. Te mają za zadanie zadbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale też przywrócić biel zębom. Zęby są narażone na utratę perłowej barwy z powodu różnych czynników. W tym picie kawy czy wina, spożywanie barwników zawartych w pokarmach, a także palenie papierosów. Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie pięknego uśmiechu jest stosowanie pasty wybielającej. Jaką pastę wybrać, aby przywrócić biel naszym zębom? Oto najważniejsze wskazówki!

Nawigacja:

Czym wyróżnia się najlepsza pasta wybielająca?

Wybielające pasty do zębów zaliczane są do produktów kosmetycznych. Oznacza to, że można je kupić nie tylko w aptece, ale też w sklepie. Dostępne są bez żadnych ograniczeń, poza środkami środkami z wysoką zawartością fluoru, które przeznaczone są dla osób mających problem z powracającą próchnicą. Od zwykłych past różnią się jednak tym, że  w celu uzyskania większej skuteczności wybielania zębów producenci stosują różne składniki chemiczne. Te decydują o wysokim wskaźniku ścieralności – wyższym niż przeciętnych past do zębów.

Najlepsze pasty wybielające zęby a bezpieczeństwo szkliwa

Zależy natomiast pamiętać, że najlepsze pasty wybielające to takie, które będą miały silnie działanie, ale bezpieczne dla zębów. Nawet niewiele większa ilość substancji ścierających niż w zwykłej paście jest w stanie skutecznie usuwać przebarwienia. Porównując pasty wybielające zęby należy zatem zwrócić uwagę na RDA, czyli wskaźnik ścieralności. Oczywiście im wyższy wskaźnik, tym lepsze efekty wybielania można uzyskać, ale trzeba pamiętać, że intensywne ścieranie może być szkodliwe dla szkliwa zębów. Z tego powodu pasty o wysoki wskaźniku RDA nie powinny być stosowane codziennie.


Wybielające pasty do zębów a osoby z nadwrażliwością szkliwa

Z uwagi na większą ścieralność past wybielających, niż w przypadku zwykłych past, osoby z nadwrażliwością zębów często zastanawiają się czy ta metoda wybielania jest dla nich odpowiednia. Wybielanie zębów z nadwrażliwością za pomocą pasty może być bezpieczne pod warunkiem, że wybierzemy pastę o właściwym wskaźniku ścieralności. Nie wyższym niż 40 (RDA w pastach dla dorosłych wynosi od 30 do 80). Ponadto, dobre pasty wybielające zęby dla osób z nadwrażliwością powinny zawierać też dodatkowe substancje, które chronią odsłonięte kanaliki zębinowe, takie jak azotan potasu, fluorek strontu czy cyny.

Kiedy pasty wybielające nie działają…

Może zdarzyć się tak, że stosowaliśmy już różne pasty wybielające i nie widać na zębach większych zmian. Oczywiście może być to spowodowane słabą jakością produktów. Niestety nawet najlepsza pasta wybielająca nie poradzi sobie z latami zaniedbań higieny zębów. Tym bardziej przebarwieniami, które głęboko wniknęły w strukturę zęba. Jeżeli efekty nie będą zadowalające można sięgnąć po inne techniki wybielania. Warto też wiedzieć, że przebarwienia zębów mogą być wewnętrzne – powstałe jako następstwo chorób bądź przyjmowania niektórych leków.

O ile przebarwienia zewnętrzne pojawiające się na przykład na skutek picia dużej ilości kawy można łatwo usunąć, to do pozbycia się przebarwień wewnętrznych konieczne jest sięgnięcie po poważniejsze kroki. Jeżeli wybielanie zębów pastą nie poprawia ich wyglądu, w takiej sytuacji z pomocą przyjdą zabiegi stomatologiczne dobrane przez dentystę.

Źródła:
  1. Gdy pacjent poprosi o holywoodzki uśmiech, Pawlik A., Chorciarek U., TPS 2005
  2. Toothpastes, C. van Loveren, Karger Medical and Scientific Publishers, 2013, ISBN: 3318022071, 9783318022070

Dodaj komentarz