Wybielanie zębów w domu – wskazówki do zastosowania już dzisiaj!

 

Wybielanie zębów w domu

Białe, nieskazitelne zęby to marzenie wielu osób. Niewiele można poradzić na naturalnie ciemny lub żółtawy odcień szkliwa, jednak jeśli zęby ściemniały z powodu picia kawy, palenia papierosów lub specyficznej diety, można pokusić się o ich wybielanie. Gdy chodzi o jeden lub dwa tony, wizyta u stomatologa nie musi być konieczna. Istnieją także sprawdzone, domowe sposoby na wybielenie zębów, które mogą przynieść zadowalające rezultaty.
Nawigacja:

Czy można samodzielnie wybielić zęby w domu?

Wybielanie zębów nie musi wiązać się zawsze z wizytą u stomatologa, stosowaniem specjalnych żeli lub promieniowania UV. Choć domowe wybielanie zębów nie pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów, może z powodzeniem poprawić odcień szkliwa i przywrócić go do naturalnej postaci.

Domowe sposoby na wybielenie zębów mogą być skuteczne!

Naturalne sposoby na wybielenie zębów są skuteczne w usuwaniu nalotu i przebarwień wynikających z częstego picia kawy, herbaty, palenia tytoniu. W połączeniu z ograniczeniem używania barwiących substancji gwarantują efekt, który potrafi zaskoczyć. Oto kilka znanych i często stosowanych sposobów na wybielanie zębów w domu, wraz z oceną ich skuteczności i szkodliwości.


  • Wybielanie zębów sodą

Soda oczyszczona jest środkiem niezwykle wszechstronnym, którego nie może zabraknąć w domu – zarówno w kuchni, jak i w łazience. Jak wybielić zęby sodą? Sposób polega na płukaniu ust jej wodnym roztworem lub moczeniu szczoteczki w roztworze. Warto pamiętać, że roztwór nie może mieć zbyt wysokiego stężenia, ponieważ wybieli zęby, niszcząc przy tym i osłabiając szkliwo.


  • Wybielanie zębów cytryną

Popularnością cieszy się także stosowanie cytryny, której kwas jest znany z właściwości wybielających. Naturalne wybielanie zębów z pomocą cytryny polega na wcieraniu soku w szkliwo palcem lub wacikiem. Niestety, sok z cytryny działa osłabiająco na dziąsła. Bezpieczniej jest stosować inne domowe sposoby na białe zęby lub postawić na gotowe środki, takie jak pasty wybielające lub paski wybielające.


  • Wybielanie zębów węglem

Pokruszony na pył węgiel można wcierać w powierzchnię zębów, polerując ją i ścierając odbarwiony osad. Choć jest to znany domowy sposób na wybielenie zębów, jego stosowanie bywa ryzykowne – rysuje i osłabia szkliwo, sprawiając, że jest ono jeszcze bardziej podatne na przebarwienia.


  • Wybielanie zębów solą

Ostatnim pomysłem na to, jak wybielić zęby domowym sposobem, jest stosowanie roztworu soli do płukania ust lub moczenie szczoteczki w soli i szczotkowanie zębów. Niestety, ten sposób nie przynosi efektów, za to szkodzi zębom i dziąsłom.

Czy domowe wybielanie zębów jest w pełni bezpieczne?

Wybielanie zębów domowym sposobem niestety nie zawsze jest skuteczne, co więcej, niewłaściwie wykonane może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Gdy przebarwienia są znaczne, a dziąsła lub zęby wrażliwe, lepiej jest udać się na profesjonalny zabieg do gabinetu stomatologicznego, zamiast stosować naturalne sposoby wybielania zębów.

Biała dieta, czyli dieta po wybielaniu zębów

Po wykonaniu wybielania z pomocą specjalnego żelu, pasków na zęby lub w gabinecie z użyciem lampy UV należy przestrzegać tak zwanej “białej diety”, czyli jeść tylko niebarwiące produkty. Gwarantujące wybielanie zębów – domowe sposoby też nie będą skuteczne, jeśli nie pójdzie za nimi zmiana diety, rezygnacja z ciągłego picia kawy czy palenia papierosów.

Źródła:
  1. Profesjonalne wybielanie zębów, Wagner Leopold, Bestom, Łódź, 2007, ISBN: 978-83-924564-2-1
  2. Teeth Whitening Quick Tricks For A Beautiful Smile, Get Digital World, 2018, ISBN: 1387836072, 9781387836079

Dodaj komentarz