Co powoduje przebarwienia na zębach i szkliwie?

 

Co powoduje przebarwienia na zębach

Białe zęby to marzenie wielu osób. Śnieżnobiały uśmiech wygląda niezwykle atrakcyjnie, jednak nie wszyscy zostali obdarzeni takim odcieniem zębów naturalnie. Bywa również, że szkliwo zaczyna żółknąć, a na jego powierzchni pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Na powstawanie niektórych z nich mamy wpływ, inne są od nas niezależne i niewiele możemy na nie poradzić. Wszystko jednak zależy od tego, jakie są przyczyny żółtych zębów i dlaczego szkliwo zmienia barwę.
Nawigacja:

Przyczyny przebarwień na zębach i naszym szkliwie

Zęby mają swoją barwę, która może się z biegiem czasu zmieniać. Wpływ na to mogą mieć różne przyczyny, związane zarówno z genami, jak i z tym, jaką dietę prowadzimy. Ze względu na charakter przebarwień, przyczyny ich powstawania można podzielić na wie grupy:

 • przyczyny wewnętrzne,
 • przyczyny zewnętrzne.

Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mają związek z procesami zachodzącymi wewnątrz organizmu, w tym przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Przyczyny zewnętrzne natomiast obejmują wszystko to, co związane jest z naszym stylem życia oraz dietą, jaką stosujemy.

Wpływ genetyki na nasze przebarwienia zębów. 

To, jaki kolor mają nasze zęby, uwarunkowane jest genetycznie. Niektóre osoby rodzą się z naturalnie białą kością i u nich osiągnięcie śnieżnobiałego, idealnego uśmiechu nie jest trudne. Inni natomiast mają kość ciemniejszą, w odcieniach żółtych i kremowych.

Poza tym, że w genach zapisany jest naturalny kolor zębów, warunkują one także zmiany barwy szkliwa w związku ze starzeniem się organizmu. Z upływem lat szkliwo staje się coraz bardziej przezroczyste, jest mocniej narażone na niszczenie przez kwasy dostarczane wraz z pożywieniem. Dodatkowo z wiekiem staje się bardziej delikatne i podatne na zużywanie się podczas żucia. Sprawia to, że przebarwienia na zębach powstałe w wyniku przyczyn zewnętrznych widoczne są bardziej.

Żółte zęby przyczyny najczęściej mają w codziennych produktach.

Na odcień zębów ogromny wpływ ma także sposób życia oraz spożywane produkty. Niewłaściwa dieta to najczęstsza przyczyna powstawania przebarwień zębów. Najbardziej szkodliwe dla uśmiechu są:

 • czarna herbata,
 • kawa,
 • czerwone wino,
 • coca-cola,
 • czarne jagody,
 • grejpfruty,
 • granaty.

Ponadto nie wolno zapominać o paleniu nikotyny i lekach

Wszystkie te produkty, spożywane w nadmiarze, mogą sprawić, że pojawią się przebarwienia na zębach, a uśmiech zmieni kolor z białego na żółty. Dzieje się tak, ponieważ wyżej wymienione produkty zawierają w sobie duże ilości chromogenów, które w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej w jamie ustnej zmieniają się w barwniki. Przylegają one do szkliwa zębów i zmieniają ich kolor. Jeśli szkliwo jest w jakiś sposób uszkodzone, barwniki te wnikają jeszcze głębiej, co jest jedną z przyczyn żółtych zębów. Równie często przyczyną powstawania przebarwień na zębach stają się przyjmowane leki, szczególnie niektóre grupy antybiotyków, leki na trądzik, antyalergiczne czy obniżające ciśnienie. Na powstawanie przebarwień zębów ma wpływ także niewłaściwa higiena. Gdy zęby nie są szczotkowane po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, gromadzi się na nich płytka nazębna, która, nieusuwana, przekształca się po pewnym czasie w kamień.

Źródła:
 1. Kierunki toksycznego oddziaływania nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia, Rudziński R., Banach J., Dent. Med. Probl. 2007, 44, 251–254.
 2. Cigarettes: What the Warning Label Doesn’t Tell You, Am Cncl on Science, Health, ISBN: 0972709452, 9780972709453
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Dodaj komentarz