Preparaty do wybielania zębów – jakie wybrać?

 

Preparaty do wybielania zębów

Wybielanie zębów u stomatologa jest metodą bardzo skuteczną i trwałą, niestety także drogą. Co więcej, czasami trzeba je powtarzać, żeby efekt pozostał na długo. Nie każdy może sobie pozwolić na laser czy choćby wybielanie metodą nakładkową. Na szczęście, o ile przebarwienia nie są bardzo ciemne i mocne, istnieją także inne sposoby na ich usunięcie. Produkty wybielające zęby to dziś nie tylko pasty ścierające szkliwo, ale także rozmaite paski, płyny, żele do nakładania w domu. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Które wybielacze do zębów warto zastosować?
Nawigacja:

Wybór dobrych preparatów do wybielania zębów

Popularne i często stosowane, a także powszechnie dostępne preparaty do wybielania zębów można podzielić na kilka grup.

  • pasty wybielające
  • paski wybielające
  • płyn do wybielania zębów
  • żel wybielający do zębów

Niektóre z tych preparatów, zwłaszcza pasty i płyny, mogą być  nieodpowiednie dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Ich używanie będzie nie tylko niekomfortowe, ale może także znacząco pogorszyć stan zdrowia jamy ustnej. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad wybranym wybielaczem do zębów, jego zaletami i wadami.

Domowy wybielacz do zębów


Istnieją liczne sposoby domowe, takie jak zastosowanie soku z cytryny, polerowanie zębów sodą oczyszczoną czy też kontrowersyjne wybielanie zębów preparaty na bazie produktów węglowych. Większość z nich sprowadza się do tego, co robi pasta wybielająca – do ścierania i polerowania powierzchni zębów, tak, by zetrzeć z nich przebarwioną warstwę szkliwa. Profesjonalne pasty zawierają jednak, w przeciwieństwie do sody i węgla, składniki chroniące zęby oraz dziąsła.

Plastry wybielające zęby

Wśród licznych płynów i past coraz częściej można także dostrzec plastry do wybielania zębów, nazywane też paskami ze względu na swoją formę i kształt. Paski te są nasączone środkiem wybielającym, podobnym lub identycznym z używanym przez stomatologa w gabinecie. Należy nosić je dokładnie przyklejone do zębów przez pół godziny dwa razy na dobę. Taka kuracja wybielająca trwa około tygodnia lub dwóch. Zęby zostają rozjaśnione aż do trzech tonów.

Płyn wybielający zęby

Środek do wybielania zębów, który dobrze uzupełnia stosowanie specjalnej pasty lub plastrów, to płyn wybielający. Jego zadaniem jest docieranie do przestrzeni międzyzębowych i ułatwianie rozpuszczania się osadu nazębnego, zmieniającego barwę szkliwa. Sam płyn nie pozwoli na osiągnięcie oszałamiającego efektu – niezbędne jest łączenie go z innymi sposobami. Użyte razem, dopasowane preparaty do wybielania zębów gwarantują ich rozjaśnienie w zauważalnym stopniu.

Żel do wybielania zębów

Zawarty w żelach wybielających zęby nadtlenek wodoru przenika do wnętrza szkliwa i powoduje rozpadanie się substancji zmieniających barwę zębów na ciemną, żółtawą lub szarawą. Jego działanie zależy od użycia stabilizatorów, więc cały skład żelu jest równie ważny, jak stężenie nadtlenku wodoru. Wybielanie zębów żelem pomaga osiągnąć bardzo dobre efekty. Warto upewnić się, czy wybrany środek na pewno jest oryginalny i wytwarzany z poszanowaniem wymogów bezpieczeństwa. Niestety, nie brakuje podróbek, które mogą znacznie zaszkodzić zdrowiu zębów i dziąseł. Żel do wybielania zębów musi być dobrej, wysokiej jakości, by mógł pomóc w osiągnięciu zamierzonych efektów.

Źródła:
  1. Stomatologia estetyczna w praktyce klinicznej, Marc Geissberger, Elsevier Urban & Partner, 2013, ISBN: 8376097717, 9788376097718
  2. Tooth Whitening Techniques, Linda Greenwall, CRC Press, 2017, ISBN: 1315341360, 9781315341361

Dodaj komentarz