Białe zęby – jak mieć naturalny, jasny kolor szkliwa?

 

Białe zęby - jak mieć naturalny, jasny kolor szkliwa?

Biały uśmiech dodaje atrakcyjności i pewności siebie. Dziś coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by ich zęby były nie tylko zdrowe i czyste, ale także możliwie białe. Stąd właśnie rosnąca popularność zabiegów wybielających, ale także coraz liczniejsze domowe sposoby na wybielenie zębów. Aby uzyskać efekt rodem z Hollywood, trzeba postawić nie tylko na sam proces wybielania, ale i profilaktykę. Jak mieć białe zęby? Oto garść sprawdzonych i skutecznych sposobów.
Nawigacja:

Profilaktyka przebarwień dla białych zębów

Po pierwsze, warto uświadomić sobie, że nawet najlepszy sposób na wybielenie zębów da marny i krótkotrwały efekt u osób palących papierosy i pijących dużo kawy. Jak donosi Poradnik Zdrowia, palenie papierosów, czy e-papierosów wpływa negatywnie nie tylko na kolor zębów, ale i na całe uzębienie. Dlatego wskazane jest zweryfikowanie swojej diety i przyzwyczajeń pod kątem przyjmowania powodujących przebarwienia napojów oraz palenia tytoniu.

Skuteczne wybielanie zębów a zmiana nawyków

Skuteczne wybielanie zębów musi wiązać się ze zmianą diety, ale też z uważną, dokładną higieną. Mycie zębów to nie tylko szczotka i pasta (nawet wybielająca). Aby na zębach nie powstawały przebarwienia, trzeba regularnie stosować płyny do płukania oraz nitki do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Tylko pełna higiena gwarantuje białe zęby na długo. Przebarwienia powstają też wskutek niedoboru witaminy D oraz regularnego przyjmowania niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Warto zapytać o to lekarza prowadzącego – być może zmiana leku pomoże zyskać bielsze zęby.

Czym wybielić zęby naturalnie?

Wśród domowych sposobów najpopularniejsze są pasty wybielające. Szybkie wybielanie zębów jest także możliwe przy użyciu specjalnych pasków. Czym wybielić zęby naturalnie? Poleca się szczególnie sok z cytryny, sodę oczyszczoną i sól, jednak sposoby te wymagają pewnej ostrożności – mogą uszkodzić szkliwo i dziąsła. Nie wszystko, co wybiela zęby, jest godne polecenia.

Past wybielających jest bardzo dużo. Czym najlepiej wybielić zęby? Z pewnością pastą medyczną, kupioną w aptece, o współczynniku ścierania nie wyższym, niż 200 (dla osób z wrażliwymi zębami – 100). Regularne stosowanie takiej pasty przynosi dobre rezultaty.

Jak mieć białe zęby przy wsparciu stomatologa?

A co na wybielenie zębów, kiedy wszystkie stosowane w domu sposoby zawodzą lub efekt jest gorszy, niż oczekiwany? Można sięgnąć po stomatologiczny sposób na białe zęby – laser lub metodę nakładkową. Najskuteczniejszy, jednak także najdroższy, jest laser. Metoda nakładkowa wymaga za to pewnego zaangażowania pacjenta, który musi przez 2 – 4 tygodni nosić przez kilka godzin na dobę na zębach nakładkę wypełnioną wybielającym żelem.

Czy wybielanie martwego zęba u stomatologa jest możliwe?

Zagadnieniem często interesującym pacjentów w gabinetach stomatologicznych jest także wybielanie martwych zębów. Zęby te często szarzeją i ciemnieją. Aby je wybielić, konieczne jest zaaplikowanie preparatu do ich wnętrza. Wybielanie martwego zęba musi poprzedzać leczenie kanałowe i zabezpieczenie korzenia specjalnym cementem. Preparat wybielający umieszcza się w zębie na czas od jednej doby do trzech. W tym czasie ząb jest zabezpieczony opatrunkiem. Niekiedy zabieg należy powtarzać. Gdy ząb zostanie już wybielony, a środek wybielający zneutralizowany, komorę martwego zęba wypełnia się kompozytem. Wybielanie zęba martwego zwykle zaleca się przed zabiegiem wybielenia wszystkich innych zębów, by dopasować ich odcień.

Źródła:
  1. Wybielanie zębów, Dolecki Marcin, Wydawnictwo Uno-Dental, Łódź 1998
  2. Tooth Whitening in Esthetic Dentistry: Principles and Techniques, So-Ran KwonSeok-Hoon KoLinda Greenwall, Quintessence, 2009, ISBN: 1850971773, 9781850971771

Dodaj komentarz